A fa-műanyag kompozit, más néven WPC egyre inkább elterjedt és bevált építőanyagként van jelen manapság a kerítés kivitelezés piacán. Ez a speciális anyag két legyet üt egy csapásra: egyesíti a fa természetes szépségét és a műanyag tartósságát. Most nézzük meg pár egyszerű lépésben, hogyan érdemes nekilátnunk egy jól átgondolt WPC kerítés építés projekthez.

TERVEZÉS ÉS ENGEDÉLYEK

Tervezés: a kerítés építés első lépése, hogy fejben vagy papíron meghatározzuk a fontosabb dolgokat, amik egyébként egy későbbi árajánlat kérés esetén is jól jöhetnek: kerítés hossza és magassága, tartóoszlopok anyaga és színe, kerítéslécek stílusa. Érdemes belegondolni abba is, hogy az utcafrontról nézve milyen lesz a látvány a telken lévő házzal/épülettel együtt. Egy modern, minimalista stílusban épült házhoz például nem biztos, hogy jó választás egy régies megjelenésű kerítés.

kerítés felújítás Budaörs 3

Engedélyek: a helyi önkormányzati előírásokkal nem árt tisztában lenni, nehogy belefussunk olyan dolgokba, hogy egy közterülettel kapcsolatos esemény során belekössenek a kivitelezésbe vagy esetleges túllógásba, és elbontassák velünk a kerítés egy részét vagy egészét. Érdemes abba is belegondolni, milyen a kapcsolatunk a szomszéddal: nem fog-e akadékoskodni, ha hozzáérnek az ő tulajdonához a munkálatok során.

A kerítés építésre vonatkozó törvény szerint maga a kerítés műszaki építménynek minősül, és építése nincs engedélyhez kötve. Tehát külön engedély nélkül telepíthető. De ez nem azt jelenti, hogy kialakítása bármilyen lehet.

ANYAGOK KIVÁLASZTÁSA:

Ha az anyagválasztás során már eleve WPC kerítésben gondolkodunk, érdemes minőségi és megbízható gyártótól illetve kereskedőtől vásárolni. Hogyan bizonyosodhatunk meg erről? Figyeljük a cégek vásárlói értékeléseit és véleményeit, és nézzük meg, hogy vállalnak-e megfelelő garanciát a termékekre. Ilyenkor érdemes kikérni egy független kivitelező tanácsát is, honnan érdemes vásárolni. Nálunk ez ingyenes, és ide kattintva tudsz érdeklődni a részletekről.

  • A WPC kerítések nagy előnye, hogy kinézetükkel leginkább a fát idézik, viszont annak rossz tulajdonságai nélkül: nem korhad, és általában nem sok törődést igényel.
  • A fa kerítések előnyei a természetes megjelenés és rugalmasság, illetve könnyű megmunkálhatóság. Utóbbiból adódóan bizonyos esetkben olcsóbb lehet az anyagbeszerzés és a kivitelezés költsége, az évek során viszont több törődést igényel, mint bármelyik másik erre a célra használható anyag. További hátránya, hogy a fa kerítések általában rövidebb élettartammal rendelkeznek a többihez képest.
  • A fém kerítéseknél pedig legnagyobb előny az élettartam, illetve jó ellenállás az időjárási hatásokkal szemben. A fém kerítések esetében is alacsonyabb lehet a karbantartási igény, viszont hideg és steril megjelenésével nem mindenki számára megnyerő a stílusa. További hátránya lehet még a magasabb kezdeti költség (anyagár, felületkezelés, hegesztés, kovácsolás).
  • Kő vagy betonkerítés: biztonság, hangszigetelés és tartósság szempontjából a legjobb választás lehet, de ahhoz, hogy egy igazán jó kinézetet érjünk el vele, mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk és a kivitelezés is több munkával járhat a nehéz elemek miatt.

TALAJ ÉS KÖRNYEZET ELŐKÉSZÍTÉSE

A kerítés kivitelezés megkezdése előtt tartsunk terepszemlét. Mindenhol kényelmesen el fogunk férni? Szükséges növényzetet ritkítani, fát vagy bokrot kozmetikázni a munkálatok előtt?

Ezek olyan fontos kérdések, amelyekre jobb ha nem a munkálatok pillanataiban kerül sor. Ezeken kívül gondoskodjunk arról is, nehogy földben futó vezetéket vagy csövet vágjunk el, illetve a közvetlen szomszéd tulajdonában nehogy kárt tegyünk.

wpc kerítés tereprendezés előtt

ALAPOZÁS ÉS FORMA KIALAKÍTÁSA

Ha „szabad a pálya” a kerítés építés előtt, jöhet a beton alap kialakítása. Fontos, hogy ne csak a kerítés oszlopai legyenek betonba ágyazva, hanem egybefüggő sávalap legyen kialakítva. Vegyük figyelembe a fagyhatárt is: érdemes 80-100 cm mélyre ásni az alapot.

Az alap kialakítása a helyi talajviszonyoktól is függhet (pl. homokos környéken masszívabb alapra van szükség). Készíthetünk zsaluköves kerítést is, amelynél a pillérközökbe építjük a kerítésléceket.

WPC kerítés kivitelezés esetén azonban van egy olyan opció is, hogy beton vagy egyéb oszlopok helyett WPC oszlopokat telepítünk. Ez esetben elég csak az oszloptartó vasakat megfelelően rögzíteni a beton alapba.

KERÍTÉSELEMEK

Drótkerítés esetén figyeljünk, hogy mindegyik oszlop derékszögben legyen még a beton megkötése előtt, csak ezután feszítsük ki a huzalokat. Ezekre jön a drótfonat.

Fakerítés esetén a lécek felcsavarozása előtt találjuk ki azt, hogy milyen távolságra legyenek majd egymástól. Ugyanis ez fogja meghatározni, mennyire lesz „átlátható” a kerítés, illetve a hangszigetelési tulajdonságait is befolyásolja.

WPC kerítés esetében fontos az oszlopok egymástól való távolsága, mivel azok nútjaiba kell csúsztatni majd a léceket. Figyelni kell még a megfelelő dilatációs hézagok kialakítására. Egyébként minden WPC kivitelezés előtt érdemes kikérni egy szakértő tanácsát.

a kész wpc kerítés

UTOLSÓ SIMÍTÁSOK ÉS KARBANTARTÁS

Vessünk egy utolsó pillantást az elkészült kerítésre, és ellenőrizzük, hogy minden teherhordó vagy távtartó elem biztonságosan a helyén van, és ott is marad. Ha szükséges, állítsunk a zsanérokon, pántokon, nehogy egy rossz beállítás miatt önálló életre keljen például a kapu.

Végül bármilyen anyagból is készült a kerítés, ne feledkezzünk meg néha – néha egy kis karbantartásról: ez lehet teljes felületkezelés, vagy csak egy magasnyomású mosó.

sötétszürke wpc kerítés újpest 7